Highest rated films

  • Batman Begins

    ★★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • Kiss Kiss Bang Bang

    ★★★★★

  • Wedding Crashers

    ★★★★★

  • Lord of War

    ★★★★★

  • Serenity

    ★★★★★

  • The Skeleton Key

    ★★★★★

  • Unleashed

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Amadeus

    ★★★★★

  • Network

    ★★★★★

  • Crash

    ★★★★★

  • Kung Fu Hustle

    ★★★★★

  • Three Kings

    ★★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★

  • The Apartment

    ★★★★

  • Million Dollar Baby

    ★★★★

  • Layer Cake

    ★★★★

  • Midnight Run

    ★★★★

  • He Got Game

    ★★★★

  • Mutiny on the Bounty

    ★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★

  • Meet the Fockers

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 108 Films watched
  • 9 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

Pillow Talk

Jan 1

Last Film

The Ringer

Dec 1

Genres, countries & languages

Drama
60 films
Comedy
39 films
Action
29 films
Thriller
26 films
Adventure
25 films
Romance
24 films
Crime
20 films
Sci Fi
15 films
Family
14 films
Fantasy
11 films
USA
98 films
UK
21 films
Germany
19 films
France
11 films
Canada
7 films
China
4 films
Spain
3 films
Hong Kong
3 films
Japan
2 films
Czechia
2 films
English
105 films
Spanish
13 films
French
12 films
Italian
10 films
German
8 films
Arabic
7 films
Chinese
6 films
Russian
5 films
Japanese
4 films
Latin
4 films

Breakdown

2005 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Apartment
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Elektra
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Most High
Average weighted rating:

3.4

Films Keith watched in 2005

  • The Ringer
  • Memoirs of a Geisha
  • Brokeback Mountain
  • King Kong
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
  • Æon Flux
  • Just Friends
  • Pride & Prejudice
  • Syriana
  • Walk the Line
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Derailed
  • Zathura: A Space Adventure
  • Jarhead
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Shopgirl
  • Good Night, and Good Luck.
  • MirrorMask
  • Into the Blue
  • A History of Violence
  • Serenity
  • Capote
  • Roll Bounce
  • Proof
  • Oliver Twist
  • Flightplan
  • Lord of War
  • Thumbsucker
  • Transporter 2
  • The Constant Gardener
  • The Brothers Grimm
  • The 40 Year Old Virgin
  • Red Eye
  • Four Brothers
  • The Skeleton Key
  • Junebug
  • 2046
  • The Aristocrats
  • Must Love Dogs
  • Stealth
  • Sky High
  • Hustle & Flow
  • The Island
  • Happy Endings
  • Wedding Crashers
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • Murderball
  • Fantastic Four
  • War of the Worlds
  • Rize
  • Batman Begins
  • The Adventures of Sharkboy and Lavagirl
  • Mr. & Mrs. Smith
  • Lords of Dogtown
  • Cinderella Man
  • The Longest Yard
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Kicking & Screaming
  • Unleashed
  • Kingdom of Heaven
  • Layer Cake
  • Mysterious Skin
  • Crash
  • xXx: State of the Union
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • The Interpreter
  • Sahara
  • Fever Pitch
  • Sin City
  • Kung Fu Hustle
  • Melinda and Melinda
  • Ice Princess
  • Be Cool
  • Most High
  • Man on Fire
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Quest for Fire
  • Love at First Bite
  • Network
  • The Apartment
  • Mutiny on the Bounty
  • Constantine
  • Fighting Tommy Riley
  • Hitch
  • The Wedding Date
  • Shark Tale
  • Love Don't Co$t a Thing
  • Jurassic Park
  • The Lion in Winter
  • Assault on Precinct 13
  • Coach Carter
  • Elektra
  • New Police Story
  • Meet the Fockers
  • Million Dollar Baby
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Haven
  • The Phantom of the Opera
  • Spanglish
  • The Village
  • The Room
  • Requiem for a Dream
  • The Iron Giant
  • Three Kings
  • He Got Game
  • Midnight Run
  • Amadeus
  • Pillow Talk

World map

Highly rated films Keith is yet to see

  • Linda Linda Linda
  • The Death of Mr. Lazarescu
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • C.R.A.Z.Y.
  • Cinema, Aspirins and Vultures
  • My Father and My Son
  • The Child
  • Adam's Apples

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more