Highest rated films

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★★

  • The Aviator

    ★★★★★

  • Napoleon Dynamite

    ★★★★★

  • Garden State

    ★★★★★

  • I ♥ Huckabees

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★★

  • School of Rock

    ★★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • Castle in the Sky

    ★★★★★

  • Point Break

    ★★★★★

  • Gattaca

    ★★★★★

  • Manhattan

    ★★★★★

  • Hero

    ★★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★★

  • Defending Your Life

    ★★★★★

  • The Candidate

    ★★★★★

  • Ping Pong

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 158 Films watched
  • 13.2 Average per month
  • 3 Average per week

Milestones

First Film

Seven Samurai

Jan 1

Last Film

Wimbledon

Dec 1

Genres, countries & languages

Drama
73 films
Comedy
64 films
Action
45 films
Romance
37 films
Thriller
34 films
Adventure
29 films
Crime
24 films
Fantasy
20 films
Horror
15 films
Mystery
13 films
USA
123 films
UK
20 films
Germany
9 films
France
9 films
Japan
8 films
Hong Kong
7 films
Canada
5 films
China
4 films
Italy
3 films
Romania
2 films
English
142 films
French
16 films
Spanish
10 films
Japanese
10 films
Chinese
8 films
Cantonese
7 films
Russian
6 films
German
5 films
Italian
5 films
Hindi
3 films

Breakdown

2004 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

National Lampoon Presents Dorm Daze
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Trade

Films Keith watched in 2004

  • Wimbledon
  • Saw
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • A Very Long Engagement
  • The Aviator
  • Legend of Earthsea
  • Sideways
  • Ocean's Twelve
  • Blade: Trinity
  • In Good Company
  • Closer
  • National Treasure
  • School of Rock
  • Stander
  • Blade
  • Devil in a Blue Dress
  • Mo' Better Blues
  • For Queen & Country
  • Caddyshack
  • King Arthur
  • Paparazzi
  • A Cinderella Story
  • After the Sunset
  • Kinsey
  • Finding Neverland
  • The Incredibles
  • House of Flying Daggers
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Gone with the Wind
  • Ray
  • P.S.
  • Blessed
  • Friday Night Lights
  • I ♥ Huckabees
  • Oldboy
  • The Adventures of Baron Munchausen
  • Pumping Iron
  • Shall We Dance?
  • Shaun of the Dead
  • The Forgotten
  • Saved!
  • Mean Creek
  • Red Lights
  • Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers
  • Hero
  • To Live
  • Sixteen Candles
  • Logan's Run
  • All the President's Men
  • Collateral
  • The Manchurian Candidate
  • National Lampoon Presents Dorm Daze
  • The Guru
  • Army of Darkness
  • Cobra
  • An Officer and a Gentleman
  • Barefoot in the Park
  • The 400 Blows
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • Garden State
  • Zatoichi
  • The Bourne Supremacy
  • Kamikaze Girls
  • Doppelganger
  • I, Robot
  • Dear Pillow
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Barbershop 2: Back in Business
  • I'll Sleep When I'm Dead
  • The Trade
  • Y Tu Mamá También
  • The Secret Garden
  • Bloodsport
  • Back to School
  • Splash
  • The Long Good Friday
  • The Candidate
  • The Last Picture Show
  • Spider-Man 2
  • The Notebook
  • DodgeBall: A True Underdog Story
  • The Terminal
  • Trespassers
  • The Chronicles of Riddick
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Barbershop
  • National Lampoon's Van Wilder
  • A Little Princess
  • Point Break
  • Labyrinth
  • First Blood
  • The Day After Tomorrow
  • Shrek 2
  • Napoleon Dynamite
  • Troy
  • Mean Girls
  • Stuck on You
  • Cabin Fever
  • Murder Made Easy
  • Gattaca
  • 13 Going on 30
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Taking Lives
  • The Girl Next Door
  • Hellboy
  • Walking Tall
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Open Range
  • Blade II
  • The Warrior
  • Storytelling
  • Ginger Snaps
  • Rounders
  • Hard Target
  • Ned Kelly
  • Jersey Girl
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Dawn of the Dead
  • The Passion of the Christ
  • Running on Karma
  • PTU
  • Paycheck
  • Laurel Canyon
  • Road Trip
  • Starsky & Hutch
  • 50 First Dates
  • Miracle
  • Out of Time
  • Infernal Affairs II
  • Cold Mountain
  • Ping Pong
  • Kissing Jessica Stein
  • A Few Good Men
  • Big Trouble in Little China
  • Manhattan
  • American Graffiti
  • Last Tango in Paris
  • Sabrina
  • You Got Served
  • Win a Date with Tad Hamilton!
  • Along Came Polly
  • Peter Pan
  • The Twins Effect
  • Hey... Stop Stabbing Me!
  • About Schmidt
  • Dirty Deeds
  • The Majestic
  • Rebel Music - The Bob Marley Story
  • EverAfter
  • Tai-Chi Master
  • Defending Your Life
  • Kiki's Delivery Service
  • Castle in the Sky
  • Teen Wolf
  • Seven Samurai

World map

Highly rated films Keith is yet to see

  • Before Sunset
  • Nobody Knows
  • The Weeping Meadow
  • Tropical Malady
  • Mind Game
  • Turtles Can Fly
  • The Taste of Tea
  • 3-Iron

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more