Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
Read the review Edit this entry  
08
Be Water

Be Water

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
The Paper

The Paper

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shanghai Triad

Shanghai Triad

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
Edit this entry  
12
California Split

California Split

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spaceship Earth

Spaceship Earth

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
Edit this entry  
25
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Blue Chips

Blue Chips

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Moment of Romance

A Moment of Romance

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kuroko's Basketball the Movie: Last Game

Kuroko's Basketball the Movie: Last Game

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Onward

Onward

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Wheels on Meals

Wheels on Meals

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry