Keaton has logged 41 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Fists in the Pocket

Fists in the Pocket

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
To Each His Own

To Each His Own

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Road of Life

The Road of Life

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Armored Car Robbery

Armored Car Robbery

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
There Was a Father

There Was a Father

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Prince of the City

Prince of the City

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Melodies of a White Night

Melodies of a White Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Humanity and Paper Balloons

Humanity and Paper Balloons

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The River Fuefuki

The River Fuefuki

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The White Monk

The White Monk

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Odd Obsession

Odd Obsession

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Her Brother

Her Brother

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Sword

The Sword

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vibrator

Vibrator

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Makioka Sisters

The Makioka Sisters

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Japanese Summer: Double Suicide

Japanese Summer: Double Suicide

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Neighbor's Wife and Mine

The Neighbor's Wife and Mine

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Adelheid

Adelheid

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wild River

Wild River

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Three Monkeys

Three Monkeys

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Home and the World

The Home and the World

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bandit

The Bandit

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The World

The World

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eros + Massacre

Eros + Massacre

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love Exists

Love Exists

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sun in a Net

The Sun in a Net

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Whirlpool of Fate

Whirlpool of Fate

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sound of Fury

The Sound of Fury

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Good Girls

The Good Girls

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thirst for Love

Thirst for Love

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Barrier

Barrier

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Heart

The Heart

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Faces of Children

Faces of Children

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ossos

Ossos

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Silvestre

Silvestre

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry