kat has logged 138 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Rocketman

Rocketman

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Together Together

Together Together

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
Read the review Edit this entry  
28
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
CODA

CODA

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Room

Room

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★½
Edit this entry  
26
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
I Saw the Light

I Saw the Light

2015
×
Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Plan B

Plan B

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Very Good Girls

Very Good Girls

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
In Secret

In Secret

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mean Dreams

Mean Dreams

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Indignation

Indignation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Boys

Boys

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
P.O. Box Tinto Brass

P.O. Box Tinto Brass

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Lore

Lore

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry