• Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★

  • Crawl

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Annabelle Comes Home

    ★★★½

  • Child's Play

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★

  • Pavarotti

    ★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★

  • Ma

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★½

  • Brightburn

    ★★★★

  • Wine Country

  • Hellboy

    ½

  • Us

    ★★★★★

  • Stuber

    ★★★★★

  • Brittany Runs a Marathon

    ★★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★

  • Apollo 11

    ★★★★

  • The Nightingale

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Christopher Robin

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Catwalk: Tales from the Catshow Circuit

    ★★★★

  • Unsane

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Nancy

    ★★★★½

  • Mandy

    ★★★½

  • Annabelle: Creation

    ★★★½

  • The Family I Had

    ★★★★

  • The Bye Bye Man

    ½

  • Terrifier

    ★★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★½

  • My Son the Jihadi

    ★★★

  • Shark Exorcist

  • Be My Cat: A Film for Anne

    ★★★½

  • Annabelle

  • Phil Spector

    ★★

  • Compliance

    ★★★

  • There's Something Wrong with Aunt Diane

    ★★★

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★

  • The Reef

    ★★

  • Cannibal

  • Jesus Camp

    ★★★½

  • Napoleon Dynamite

    ★★★½

  • Shrek 2

    ★★★½

  • Elf

    ★★★★

  • Party Monster

    ★★★

  • Austin Powers in Goldmember

    ★★★★★

  • One Hour Photo

    ★★★

  • Bully

    ★★★★½

  • Breast Men

  • Scream

    ★★★★½

  • Silverlake Life: The View from Here

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★½

  • Clue

    ★★★★★

  • Blow Out

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • Girlfriends

    ★★★

  • The Towering Inferno

    ★★★

  • Snoopy, Come Home

    ★★★½

  • Satanis: The Devil's Mass

    ½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Valley of the Dolls

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★½

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★★

  • Peter Pan

    ★★★★