katherine27dick has logged 52 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
She's All That

She's All That

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
24
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
Read the review Edit this entry  
27
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
Downfalls High

Downfalls High

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
There's Something in the Water

There's Something in the Water

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Atonement

Atonement

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Edit this entry  
09
Lion

Lion

2016
×
★★★
Edit this entry