• The Suicide Squad

    ★★★★½

  • Luca

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • Wonder Woman 1984

    ★★

  • The Croods: A New Age

    ★★★

  • Mank

    ★★★

  • Canvas

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Hubie Halloween

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★

  • Enola Holmes

    ★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★

  • The King of Staten Island

    ★★★★

  • Unorthodox

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Stargirl

    ★½

  • Onward

    ★★

  • Emma.

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★★

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Just Mercy

    ★★★½

  • Joker

    ★½

  • First Cow

    ★★★★

  • Judy

    ★★½

  • Float

    ★★★

  • Hair Love

    ★★★

  • Dora and the Lost City of Gold

  • Scooby-Doo! Return to Zombie Island

    ★★½

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

  • Vivarium

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★½

  • Troop Zero

    ★½

  • Big Time Adolescence

    ★★½

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★½

  • The Farewell

    ★★★★★

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★★

  • Dumplin'

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • On the Basis of Sex

    ★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

  • Venom

  • Maniac

    ★★★★★

  • mid90s

    ★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • The Last Sharknado: It's About Time

  • One Small Step

    ★★★½

  • Ocean's Eight

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★

  • Bao

    ★★★★