kate has logged 117 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Once

Once

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
'71

'71

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Louis Theroux: Mothers on the Edge

Louis Theroux: Mothers on the Edge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
National Theatre Live: Hansard

National Theatre Live: Hansard

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enduring Love

Enduring Love

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
National Theatre Live: A View from the Bridge

National Theatre Live: A View from the Bridge

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Consent

Consent

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Hunt

The Hunt

2012
×
Read the review Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Circle

Circle

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Guide to the Perfect Family

The Guide to the Perfect Family

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
Edit this entry  
14
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Purge

The Purge

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry