• Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Maniac

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★

  • Burning

    ★★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Mandy

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Enemy

    ★★★★½

  • Prisoners

    ★★★

  • Snowpiercer

    ★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★½

  • Dredd

    ★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • True Grit

    ★★★

  • The Social Network

    ★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

  • Love Exposure

    ★★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • Burn After Reading

    ★★

  • The Dark Knight

    ★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★★★½

  • The Fall

    ★★★½

  • Inland Empire

    ★★★★½

  • Sympathy for Lady Vengeance

    ★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★½

  • 2046

    ★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Paranoia Agent

    ★★★★½

  • Oldboy

    ★★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★½

  • Sympathy for Mr. Vengeance

    ★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★

  • All About Lily Chou-Chou

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★½

  • Amélie

    ★★★★

  • Battle Royale

    ★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★

  • Yi Yi

    ★★★★½

  • Magnolia

    ★★★★½

  • Being John Malkovich

    ★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★½

  • Rushmore

    ★★★★½

  • The Big Lebowski

    ★★★½

  • Boogie Nights

    ★★★½

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★½

  • Perfect Blue

    ★★★★½

  • Happy Together

    ★★★★