• The Last Thing Mary Saw

    The Last Thing Mary Saw

    ★★★★

    This is was amazing. Mythology, overt religiousity, lesbians "good for her-ing," Rory Culkin, true love in the face of oppression.

    It is a slow build but the pot simmers over and almost EXPLODES in your face.

    wow.

  • Hotel Monterey

    Hotel Monterey

    ★★★

    Criterion Challenge 2022: film 16 Directed by Chantal Akerman

    Artistically silent (no music, no noise) exploration of a working hotel. Everyone looks morose. Everything feels uncanny.

    This is probably someone's favorite movie. That person is not me...

  • Curfew

    Curfew

    ★★½

    Pretty fast 85 minute home invasion/ escaped mental patient vehicle. It’s fine, but nothing to put it over something like Alone in the Dark or The Strangers.

  • Rubber's Lover

    Rubber's Lover

    ★★★½

    Strange cyberpunky insanity. For lovers of Tetsuo and Eraserhead!

    Free on youtube currently

  • Head

    Head

    ★★★★

    Criterion Challenge: Film 14. Genre: Musical/Music Themed

    “Nobody lends money to a man with a sense of humor.” Peter

    So I was out of music related Criterion’s that I have had on my to watch list. Luckily, I had the BBS set that I bought when it was first released and had put some revisits on my list. Having no knowledge of The Monkeys, I skipped this on initial watch. What a shame!

    I still don’t know much about the…

  • Master of the World

    Master of the World

    ★½

    Cavepeople-sploitation is not a genre I knew about, not is it one I need to ever see again.

    The music and grunting gave me a headache. There are no characters. Ick.

    The gore earned it the only point I gave it.

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★★★★

    People suck. This movie is hilarious and fun. People are like “boohoo it’s not MCU.” 


    Pfft grow up, this movie is the best gay representation in comic movies. I love it!

    #freaksforvenom

  • The Blood Spattered Bride

    The Blood Spattered Bride

    ★★★½

    Pretty cool psycho-sexual Carmilla retelling. Cool locations, bloody kills, reality questioning fun....all rolled up in a gothic aesthetic. Very fun!

  • Fortress of Amerikkka

    Fortress of Amerikkka

    ★★

    There is an interesting movie floating around in this mess....somewhere? It just needed another pass on a rewrite to undo the kitchen sink mentality of "dang wouldn't it be cool if..." vibe and replace with a narrative that moves.

    Speaking of moving...we should edit this again as well and cut about 15 minutes out of it. Maybe cut some (or a lot) of the gratuitous and constant nudity? Even if you cut 15 minutes of boobs and sex, you'd still…

  • Sister Street Fighter

    Sister Street Fighter

    ★★★★

    Week 4: Jan. 22-Jan. 28
Sonny Chiba Week
    Though we lost him to COVID in August 2021, Sonny Chiba left a huge mark on the cinematic world, first as a prolific actor in Japanese cinema in everything from yakuza movies to samurai films and even some more dramatic roles, eventually becoming a well known name across the world. Check out one of his movies this week, which would have been his 83rd birthday (January 22nd).

    Sister Street Fighter is frantic! The…

  • Smut Without Smut: Satanic Horror Nite

    Smut Without Smut: Satanic Horror Nite

    ★★★★

    AGFA, you Devil…

    This is a bizarre mixtape that will literally fry your brain.

    This is not for most people, but, if you are curious, this is grindhouse art!

  • The Night Eats the World

    The Night Eats the World

    ★★★★★

    Wow! This is the film young me wanted when I saw 28 Days Later. I recognize that that film is probably better, but it is such an old story...."Ohhhhh, look at how MAN is the true enemy."

    Heck no, I want the zombies to be the TRUE enemy. Oh and the protagonist. We can get some person vs. self action going on, where isolation makes our friend go a little batty.

    The direction is spectacular, the music choices and sound in general put this one in the masterpiece realm for me.