• The Half of It

  • Normal People

  • Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

  • Unorthodox

  • Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

  • My Octopus Teacher

    ★★★½

  • Little Fires Everywhere

  • Mulan

  • A Quiet Place Part II

  • The Invisible Man

  • Onward

    ★★★★

  • Colette

  • Emma.

  • The Present

  • The Father

  • Minari

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Yes-People

  • Do Not Split

    ★★★½

  • The Mole Agent

    ★★★★½

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★

  • Time

    ★★★★

  • Genius Loci

  • Dracula

  • My Mom is a Character 3

  • My Hero Academia: Heroes Rising

  • Pinocchio

    ★★★

  • Jumanji: The Next Level

  • 1917

  • M8 - When Death Rescues Life

    ★★★

  • Charlie's Angels

    ★★½

  • Frozen II

  • Better Days

    ★★★½

  • Outcast Rockstar

  • Watchmen

  • White Eye

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

  • Miracle in Cell No. 7

    ★★★★

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

  • National Theatre Live: Fleabag

  • Vai que Cola 2: O Começo

  • Harriet

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

  • Radioactive

    ★★½

  • The Platform

  • Hustlers

  • Sound of Metal

  • Collective

  • Joker

  • Ad Astra

  • Marriage Story

  • It Chapter Two

  • Hair Love

  • The Lion King

  • Anima

  • Spider-Man: Far from Home

  • Black Mirror: Smithereens

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

  • Feeling Through

    ★★★★

  • When They See Us

  • Godzilla: King of the Monsters

  • Miley Cyrus: Live at BBC Radio 1 Big Weekend 2019

  • Parasite

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Bacurau

  • Chernobyl

  • Yesterday

  • A Love Song for Latasha

  • Avengers: Endgame

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

  • The Room