Cinema has logged 247 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Night Train to Terror

Night Train to Terror

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★★½
Edit this entry  
17
Revenge of the Punks

Revenge of the Punks

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
31

31

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Anita - Dances of Vice

Anita - Dances of Vice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Beyond the Gates

Beyond the Gates

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Hell High

Hell High

1989
×
★★
Edit this entry  
09
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Do-Over

The Do-Over

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Teenage Exorcist

Teenage Exorcist

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Amateur

Amateur

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
Edit this entry  
24
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Invisible Maniac

The Invisible Maniac

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Liquid Dreams

Liquid Dreams

1991
×
★★★
Edit this entry  
21
Deathrow Gameshow

Deathrow Gameshow

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Class of Nuke 'Em High 3: The Good, the Bad and the Subhumanoid

Class of Nuke 'Em High 3: The Good, the Bad and the Subhumanoid

1994
×
Read the review Edit this entry  
15
Dating a Vampire

Dating a Vampire

2006
×
★★½
Edit this entry  
15
Desperate Teenage Lovedolls

Desperate Teenage Lovedolls

1984
×
★★★
Edit this entry  
15
Mod Fuck Explosion

Mod Fuck Explosion

1994
×
★★½
Edit this entry  
05
Class of Nuke 'Em High 2: Subhumanoid Meltdown

Class of Nuke 'Em High 2: Subhumanoid Meltdown

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Slashers

Slashers

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama

Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
31
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
Basket Case 2

Basket Case 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Space Cop

Space Cop

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Feeding Frenzy

Feeding Frenzy

2010
×
★★½
Edit this entry  
30
Exte: Hair Extensions

Exte: Hair Extensions

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Chanthaly

Chanthaly

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Hillbillys in a Haunted House

Hillbillys in a Haunted House

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Boyfriend's Back

My Boyfriend's Back

1993
×
★★★
Edit this entry  
28
Mosquito

Mosquito

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
Moontrap

Moontrap

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Rogue

Rogue

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Truth or Dare?: A Critical Madness

Truth or Dare?: A Critical Madness

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Ghoulies

Ghoulies

1984
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Corpse Grinders II

The Corpse Grinders II

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Skinned Deep

Skinned Deep

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
The Devil's Gift

The Devil's Gift

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Prom Night

Prom Night

2008
×
½
Read the review Edit this entry