Sort by

Kappelen has logged 28 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Canvas

Canvas

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry