Steven has logged 39 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Black Power Mixtape 1967-1975

The Black Power Mixtape 1967-1975

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rhyme & Reason

Rhyme & Reason

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hospital

The Hospital

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Genesis: Sum of the Parts

Genesis: Sum of the Parts

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
George Michael: A Different Story

George Michael: A Different Story

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Once

Once

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alive Inside

Alive Inside

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Possibilities Are Endless

The Possibilities Are Endless

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Finding Fela

Finding Fela

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sapphire

Sapphire

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Interior

American Interior

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Human Capital

Human Capital

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Soul Boys of the Western World

Soul Boys of the Western World

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Pawnbroker

The Pawnbroker

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry