katy has logged 105 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carrots & Peas

Carrots & Peas

1969
×
Read the review Edit this entry  
16
La Jetée

La Jetée

1962
×
Read the review Edit this entry  
16
Invocation of My Demon Brother

Invocation of My Demon Brother

1969
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Mothlight

Mothlight

1963
×
Read the review Edit this entry  
16
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
16
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
Read the review Edit this entry  
14
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Maid

Maid

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fatal Glass of Beer

The Fatal Glass of Beer

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
Read the review Edit this entry