Kai has logged 49 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Suitcase of Love and Shame

Suitcase of Love and Shame

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Joy Street

Joy Street

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sylvio

Sylvio

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ruined Heart: Another Love Story Between a Criminal & a Whore

Ruined Heart: Another Love Story Between a Criminal & a Whore

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mondomanila, or: How I Fixed My Hair After a Rather Long Journey

Mondomanila, or: How I Fixed My Hair After a Rather Long Journey

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ma

Ma

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fruits of Passion

Fruits of Passion

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Manson Family

The Manson Family

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Tony Longo Trilogy

The Tony Longo Trilogy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Get Out of the Car

Get Out of the Car

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Toolbox Murders

Toolbox Murders

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sex Garage

Sex Garage

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Street Musique

Street Musique

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Walking

Walking

1968
×
★★
Edit this entry  
13
Ryan

Ryan

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rat Film

Rat Film

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paul McCartney Really Is Dead: The Last Testament of George Harrison

Paul McCartney Really Is Dead: The Last Testament of George Harrison

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Soleil Ô

Soleil Ô

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Rape of the Vampire

The Rape of the Vampire

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Road to Magnasanti

The Road to Magnasanti

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
LA Plays Itself

LA Plays Itself

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
El Paso Wrecking Corp.

El Paso Wrecking Corp.

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
El Paso Wrecking Corp.

El Paso Wrecking Corp.

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Falconhead II: The Maneaters

Falconhead II: The Maneaters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lowlife

Lowlife

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Girls in Uniform

Girls in Uniform

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Olivia

Olivia

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shatter Dead

Shatter Dead

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Demon Queen

Demon Queen

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Edit this entry