Kai has logged 579 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phoenix

Phoenix

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Saf

Saf

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Salon Kitty

Salon Kitty

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Christmas Holiday

Christmas Holiday

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Go Further Under

I Go Further Under

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Stille Nacht III: Tales from Vienna Woods

Stille Nacht III: Tales from Vienna Woods

1993
×
Edit this entry  
25
The Comb

The Comb

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Passage

The Passage

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Who Took Johnny

Who Took Johnny

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Princess of the Row

Princess of the Row

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Blue Planet

The Blue Planet

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rock Sugar

Rock Sugar

2021
×
Edit this entry  
20
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Rehearsals for Extinct Anatomies

Rehearsals for Extinct Anatomies

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cerulean Blue

Cerulean Blue

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
WR: Mysteries of the Organism

WR: Mysteries of the Organism

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Takasaki Graffiti

Takasaki Graffiti

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Roi Soleil

Roi Soleil

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Innocence Unprotected

Innocence Unprotected

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Orgy of the Dead

Orgy of the Dead

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Seeds

Seeds

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Tiger and the Pussycat

The Tiger and the Pussycat

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Mind's Eye

The Mind's Eye

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sunstone

Sunstone

1979
×
Edit this entry  
07
A Computer Animated Hand

A Computer Animated Hand

1972
×
Read the review Edit this entry  
06
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Excision

Excision

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eugenie de Sade

Eugenie de Sade

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Prince of Porn

The Prince of Porn

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
24 Hours in the Life of a Clown

24 Hours in the Life of a Clown

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Two Men in Manhattan

Two Men in Manhattan

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midnight Heat

Midnight Heat

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Twisted Issues

Twisted Issues

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry