Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Buchanan Rides Alone

Buchanan Rides Alone

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Theater Work - The Berliner Ensemble at 25

Theater Work - The Berliner Ensemble at 25

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Decision at Sundown

Decision at Sundown

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Italian Connection

The Italian Connection

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
When the Trees Fall

When the Trees Fall

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Is Paris Burning?

Is Paris Burning?

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shanghai Triad

Shanghai Triad

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Icaros: A Vision

Icaros: A Vision

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
7 Men from Now

7 Men from Now

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Serie Noire

Serie Noire

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pepi, Luci, Bom

Pepi, Luci, Bom

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Man in the Well

Man in the Well

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Guy

Guy

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Beasts Clawing at Straws

Beasts Clawing at Straws

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Oxhide II

Oxhide II

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Child Rush

Child Rush

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Wish I Knew

I Wish I Knew

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Oxhide

Oxhide

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
24 City

24 City

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Woman Who Left

The Woman Who Left

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Detective Dee: The Four Heavenly Kings

Detective Dee: The Four Heavenly Kings

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hard Romanticker

Hard Romanticker

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Strange Hostel of Naked Pleasures

The Strange Hostel of Naked Pleasures

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Woman from the Sea

Woman from the Sea

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Farlig ungdom

Farlig ungdom

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Old Stone

Old Stone

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Maria's Story

Maria's Story

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Israel, Why

Israel, Why

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Holy Boom

Holy Boom

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
I Snuck Off the Slave Ship

I Snuck Off the Slave Ship

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Himalaya

Himalaya

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
His Lord's Will

His Lord's Will

1919
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Aniara

Aniara

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heavenly Nomadic

Heavenly Nomadic

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lost Angel

The Lost Angel

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry