Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Tron

Tron

1982
×
★★★
Edit this entry  
01
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
16
ReMastered: Devil at the Crossroads

ReMastered: Devil at the Crossroads

2019
×
Edit this entry  
16
Ram Dass, Going Home

Ram Dass, Going Home

2017
×
Edit this entry  
16
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Studio 54

Studio 54

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Black Hollywood: 'They've Gotta Have Us'

Black Hollywood: 'They've Gotta Have Us'

2018
×
Edit this entry  
01
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Our Planet

Our Planet

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
There's Something in the Water

There's Something in the Water

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
10
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★½
Edit this entry  
01
I'll Sleep When I'm Dead

I'll Sleep When I'm Dead

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Edit this entry  
01
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry