• The Trial of the Chicago 7

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • Little Women

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Joker

  • Marriage Story

  • Midsommar

  • Avengers: Endgame

  • Suspiria

    ★★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

  • Black Panther

  • Coco

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

  • Hidden Figures

    ★★★★★

  • Moonlight

  • Star Wars: The Force Awakens

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

  • Stuck in Love

    ★★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • The Social Network

  • Inception

  • The Dark Knight

  • The Departed

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★★

  • Ella Enchanted

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • The Princess Diaries

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • The Matrix

  • The Truman Show

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • Matilda

    ★★★★★

  • Forrest Gump

  • The Silence of the Lambs

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

  • The Princess Bride

    ★★★

  • Clue

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • The Shining

  • Star Wars

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • The Godfather