Jonathan has logged 202 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Edit this entry  
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★
Edit this entry  
26
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★
Edit this entry  
24
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
Read the review Edit this entry  
14
The Babysitter

The Babysitter

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Eye for an Eye

Eye for an Eye

1996
×
★★★
Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
Edit this entry  
03
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
Read prior review Edit this entry  
02
From One Second to the Next

From One Second to the Next

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Edit this entry  
30
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fear

Fear

1996
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
Read the review Edit this entry  
29
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
Edit this entry  
28
Communion

Communion

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cure

Cure

1997
×
Read prior review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★
Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The American

The American

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A White, White Day

A White, White Day

2019
×
Edit this entry  
06
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
First Cow

First Cow

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
The Happening

The Happening

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Britney vs. Spears

Britney vs. Spears

2021
×
Edit this entry  
30
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry