Juul_i has written 16 reviews for films rated ★★★★ .

  • Bad Education

    Bad Education

    ★★★★

    SuperNintendo Chalmers does not come off well here

  • Framing Britney Spears

    Framing Britney Spears

    ★★★★

    Left me saying "Gimme More"

    However you slice it, Britney Spears is a feminist issue.

    We really took one of our most talented performers, sexualized her from a young age, punished her for that sexualization, ritually humiliated her in headlines, and celebrated her downfall like it was a national passtime.
    Then, a handful of people quietly took away her freedom, and for almost two decades, that reality has been completely ignored.

    I started following the #FreeBritney movement almost immediately after…

  • The Karate Kid

    The Karate Kid

    ★★★★

    No teenager is this thoughtful and respectful, especially after begrudgingly moving across the country.

  • Soul

    Soul

    ★★★★

    I KNEW this movie was going to delicately introduce large philosophical questions and force me to confront them in an emotionally-dense, but ultimately rewarding way, and I still wasn't ready.

    Very good.

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★★★

    When I say eat the rich this is exactly what I mean

  • Clue

    Clue

    ★★★★

    Husbands should be like Kleenex: soft, strong, and disposable.

    Best boardgame-related movie ever made, and I'm including Jumanji!

    In another review I said I wasn't a slapstick girl but you know what? It works here. As do the excessive level of Who's On First? puns and raunchy-for-the-80s sex jokes. It's just so fun, and suspenseful enough that I'm still invested in the face of all the campiness. This quintessential Whodunnit flick does not wear with age.

    P.S. I've been playing a LOT of Clue lately, and the movie is actually more reminiscent of an Among Us game.

  • House of Wax

    House of Wax

    ★★★★

    Doesn't take long for things to HEAT UP.


    I can't believe this is almost 70 years old. Better paced and more fun to look at than so many more modern slasher flicks.

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

    This movie was bad....... NOT

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★

    Me to me: don't do the voice. Do NOT do the voice.


    Me: Holds up NIIIIIICEly

  • The Texas Chain Saw Massacre

    The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

    Made me crave BBQ

  • Children of Men

    Children of Men

    ★★★★

    Fight me but this is easily better than Blade Runner.

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    I've never thought Craig was the right choice for Bond, but I'd watch the hell out of 100 Benoit Blanc movies. Even with his Frank Underwood impression of an accent.