Juul_i has written 12 reviews for films rated ★★★ .

  • Brittany Runs a Marathon

    Brittany Runs a Marathon

    ★★★

    Jillian Bell lost 40 pounds for this movie-- that's some Christian Bale dedication!

  • Tenet

    Tenet

    ★★★

    I wish Christopher Nolan could just admit he made a dope action movie instead of presenting it as some chef-d'oeuvre.

    -.5 points for godawful sound mixing.

  • Dick Johnson Is Dead

    Dick Johnson Is Dead

    ★★★

    One family's tender, fantastical, sick, and well-funded creative experiment to commemorate a kind man, as he looks his oncoming decline in the eye and grapples with that reality.

    I appreciate how both Johnsons make us face the "big" questions, but I wish there were more of a thesis here.

  • The Craft

    The Craft

    ★★★

    Women be spellcasting!

    I wish the witches' main conflict was with the rest of the world rather than each other but I understand the cult status this movie has earned.

  • Downfall

    Downfall

    ★★★

    The eugenics doctor is the good guy??

  • The Nice Guys

    The Nice Guys

    ★★★

    Tries too hard to be Pulp Fiction when really it's more of a Kiss Kiss Bang Bang. The surrealism fell flat for me, as did the precocious, wise-beyond-her-years daughter, but the jokes and performances are very solid.

    Russell Crowe should play chubby has-beens more often!

  • A Shot in the Dark

    A Shot in the Dark

    ★★★

    My first Peter Sellerts joint and I'd say my expectation were met. I just don't think I'm a slapstick kinda gal.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

    Kinda bad but honestly way better than expected, and easily the best non-Batman DC production. It's fun to look at, Robbie is a delight, and the fight choreography was really solid. Worth a watch if you like these kinda movies.

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★

    I'd do all my own stunts too if I had an endless supply of Scientology slave labor to cater to my every need.

  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★★

    I think I liked this movie at the time because I was going through a big Mario Kart phase.

  • 1BR

    1BR

    ★★★

    Lol-- never trust a building where the residents actually use the common areas to socialize with each other!!

    While extremely low-budget and chock full of tropes, this movie does a lot with what it has, packs some original twists, and overall delivers a thoroughly satisfying horror story exceeding my expectations.

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

    Neither the palpable momentum of the first hour, nor Toni Colette's incredible wig work are enough to save this film from its most pretentious urges