• Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★★

  • Face/Off

    ★★★½

  • In the Company of Men

  • The Rock

    ★★★★

  • The Craft

    ★★★

  • Heavenly Creatures

  • True Lies

    ★★½

  • The Fugitive

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★★

  • Candyman

    ★★★½

  • Batman Returns

    ★★★½

  • Newsies

  • Thelma & Louise

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Reversal of Fortune

    ★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

  • Scrooged

    ★★

  • Broadcast News

    ★★

  • Clue

    ★★★★

  • After Hours

  • The Karate Kid

    ★★★★

  • A Christmas Story

  • Trading Places

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • Escape From Alcatraz

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★½

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • Fiddler on the Roof

  • The Wild Bunch

    ★★★½

  • A Shot in the Dark

    ★★★

  • Dr. No

    ★★★½

  • The Apartment

  • Nights of Cabiria

  • To Catch a Thief

    ★★★½

  • House of Wax

    ★★★★

  • The Third Man