Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★
Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Edit this entry  
20
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Our Town

Our Town

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Encanto

Encanto

2021
×
Edit this entry  
11
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★
Edit this entry  
10
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fargo

Fargo

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Edit this entry  
24
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★½
Edit this entry  
20
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★
Edit this entry  
20
It Could Happen to You

It Could Happen to You

1994
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Edit this entry  
11
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★½
Edit this entry  
06
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read prior review Edit this entry  
30
Heathers

Heathers

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Elf

Elf

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Juno

Juno

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★½
Edit this entry