• Wolf

  • The Last Seduction

    ★★★★

  • Reality Bites

    ★★½

  • Body Bags

    ★★★

  • The Firm

  • Red Rock West

    ★★★★

  • Three Colors: Blue

  • Dracula

    ★★★★½

  • Army of Darkness

  • Candyman

    ★★★★

  • Batman Returns

    ★★★★

  • Alien³

    ★★★

  • Strictly Ballroom

    ★★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★½

  • Deep Cover

  • Point Break

    ★★★★

  • Jacob's Ladder

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Darkman

  • Arachnophobia

    ★★★★

  • Total Recall

    ★★★★

  • Wild at Heart

    ★★★

  • Working Girl

    ★★★★½

  • Dead Ringers

    ★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★

  • Brain Damage

  • Prince of Darkness

    ★★★★

  • Evil Dead II

  • Angel Heart

  • From Beyond

  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives

    ★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Nine 1/2 Weeks

  • Smooth Talk

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • The Evil Dead

  • Escape from New York

    ★★★★

  • Cruising

    ★★★★

  • The Fog

  • Eraserhead