Sort by

Jonathan has logged 18 entries for films during April 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Champagne for Caesar

Champagne for Caesar

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thirty Two Short Films About Glenn Gould

Thirty Two Short Films About Glenn Gould

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
Read the review Edit this entry  
22
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Garden

The Garden

2008
×
Edit this entry  
21
Prisoner of the Mountains

Prisoner of the Mountains

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Animal Factory

Animal Factory

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Europa Europa

Europa Europa

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dhobi Ghat

Dhobi Ghat

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry