Jonathan has logged 60 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Passengers

Passengers

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mix-Up

Mix-Up

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
07
De Palma

De Palma

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
People That Are Not Me

People That Are Not Me

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Paradise

Paradise

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Biette

Biette

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Everybody's Woman

Everybody's Woman

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Taste of Fear

Taste of Fear

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
10

10

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Still Life

Still Life

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Blink: Robert Frank

Don't Blink: Robert Frank

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
Read the review Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cinema Verite

Cinema Verite

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Carmen Jones

Carmen Jones

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Lady in Cement

Lady in Cement

1968
×
Edit this entry  
30
Tony Rome

Tony Rome

1967
×
★★
Edit this entry  
30
Complete Unknown

Complete Unknown

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ratataplan

Ratataplan

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love Me Tonight

Love Me Tonight

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
That Hamilton Woman

That Hamilton Woman

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Smorgasbord

Smorgasbord

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Being 17

Being 17

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Indignation

Indignation

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elle

Elle

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carnival Story

Carnival Story

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry