jrhovind has logged 59 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blood and Concrete

Blood and Concrete

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Self-Criticism of a Bourgeois Dog

Self-Criticism of a Bourgeois Dog

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hedonists

The Hedonists

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbox Cowboy

Ghostbox Cowboy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hero

Hero

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Confined

The Confined

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wolf's Hole

Wolf's Hole

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blacks Britannica

Blacks Britannica

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sweet Home

Sweet Home

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Untold Story

The Untold Story

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lenz

Lenz

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Golden Parable

Golden Parable

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Slaughter Hotel

Slaughter Hotel

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Quick Change

Quick Change

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Breach

The Breach

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Water Wrackets

Water Wrackets

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bridle On The Neck

The Bridle On The Neck

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Divine Love

Divine Love

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Center Stage

Center Stage

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Johnny Handsome

Johnny Handsome

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Another Girl, Another Planet

Another Girl, Another Planet

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Homicide: The Movie

Homicide: The Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cooley High

Cooley High

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Getting of Wisdom

The Getting of Wisdom

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
THE DEPTHS

THE DEPTHS

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Maria's Days

Maria's Days

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stendali (Still They Toll)

Stendali (Still They Toll)

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ceiling

Ceiling

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Very Curious Girl

A Very Curious Girl

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Queen of Diamonds

Queen of Diamonds

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boat People

Boat People

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Brutal Game

A Brutal Game

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Who Was Edgar Allan?

Who Was Edgar Allan?

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Once Around the Park

Once Around the Park

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
UFOria

UFOria

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nobody's Business

Nobody's Business

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Passing Through

Passing Through

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Labyrinth of Dreams

Labyrinth of Dreams

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry