Joshua has logged 110 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Low Blow

Low Blow

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Adam Devine: Best Time of Our Lives

Adam Devine: Best Time of Our Lives

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rainy Dog

Rainy Dog

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zatoichi Meets Yojimbo

Zatoichi Meets Yojimbo

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Woman

The Woman

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Versus

Versus

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Down to Hell

Down to Hell

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Tax Collector

The Tax Collector

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Into the Ashes

Into the Ashes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Game Over, Man!

Game Over, Man!

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Homefront

Homefront

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heat After Dark

Heat After Dark

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hitch Hike

Hitch Hike

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last House on the Beach

The Last House on the Beach

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Red Scorpion

Red Scorpion

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wild Zero

Wild Zero

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Astrologer

The Astrologer

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Purple Ball

The Purple Ball

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Phynx

The Phynx

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sons of Steel

Sons of Steel

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bubble

The Bubble

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ghost Town

Ghost Town

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Murder-Rock: Dancing Death

Murder-Rock: Dancing Death

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Deadly Prey

Deadly Prey

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bert Kreischer: The Machine

Bert Kreischer: The Machine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bill Burr: You People Are All The Same

Bill Burr: You People Are All The Same

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knife of Ice

Knife of Ice

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Quiet Place to Kill

A Quiet Place to Kill

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
So Sweet... So Perverse

So Sweet... So Perverse

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paranoia

Paranoia

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cathy's Curse

Cathy's Curse

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lady Terminator

Lady Terminator

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Killing Birds

Killing Birds

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
99 Women

99 Women

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hara-Kiri: Death of a Samurai

Hara-Kiri: Death of a Samurai

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stone Cold

Stone Cold

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eleven Samurai

Eleven Samurai

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Samurai Wolf II

Samurai Wolf II

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Thirteen Assassins

The Thirteen Assassins

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Samurai Wolf

Samurai Wolf

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yakuza Graveyard

Yakuza Graveyard

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
New Battles Without Honor and Humanity 3: Last Days of the Boss

New Battles Without Honor and Humanity 3: Last Days of the Boss

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
L.A. Wars

L.A. Wars

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Picasso Trigger

Picasso Trigger

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry