Joshua. has logged 53 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Animal World

Animal World

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night on the Galactic Railroad

Night on the Galactic Railroad

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Notes on Blindness

Notes on Blindness

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roujin Z

Roujin Z

1991
×
★★★
Edit this entry  
23
Super Mario Brothers: Great Mission to Rescue Princess Peach

Super Mario Brothers: Great Mission to Rescue Princess Peach

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The White Crow

The White Crow

2018
×
★½
Edit this entry  
22
Bruges-La-Morte

Bruges-La-Morte

1978
×
★★★
Edit this entry  
22
Skins

Skins

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Son of Alladin

Son of Alladin

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★
Edit this entry  
20
Good Morning

Good Morning

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
19
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Suits

Love, Death & Robots: Suits

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spirits of the Air, Gremlins of the Clouds

Spirits of the Air, Gremlins of the Clouds

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Oleanna

Oleanna

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Slaughterhouse-Five

Slaughterhouse-Five

1972
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Northerners

The Northerners

1992
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★½
Edit this entry  
12
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★
Edit this entry  
12
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fellini's Casanova

Fellini's Casanova

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Statue

The Statue

1971
×
Edit this entry  
11
The Bronswik Affair

The Bronswik Affair

1978
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Lost Breakfast

The Lost Breakfast

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Rockers

Rockers

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Creating Rem Lezar

Creating Rem Lezar

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
09
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Hedgehog

The Hedgehog

2015
×
★★★★★
Edit this entry