josh has logged 213 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Postcards From the Edge

Postcards From the Edge

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Being Bridget Jones

Being Bridget Jones

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ulysse

Ulysse

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Women Reply

Women Reply

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fiancés of Mac Donald Bridge

The Fiancés of Mac Donald Bridge

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Week

One Week

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Canvas

Canvas

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ava

Ava

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
Read the review Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry