• Bambi

  • Casablanca

  • The Wolf Man

    ★★★★

  • Dumbo

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Fantasia

  • The Great Dictator

    ★★★★★

  • Pinocchio

    ★★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★½

  • Gone with the Wind

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • The Hound of the Baskervilles

    ★★★½

  • The Lady Vanishes

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★★★

  • The 39 Steps

    ★★★★

  • The Black Cat

    ★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • King Kong

    ★★★★½

  • Freaks

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★½

  • M

    ★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • The Skeleton Dance

    ★★★★½

  • Steamboat Willie

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★½

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • Safety Last!

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Kid

    ★★★★★

  • One Week

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • Triple Trouble

    ★★★★★

  • The Adventurer

    ★★★★★

  • The Immigrant

    ★★★★★

  • The Cure

    ★★★★

  • Easy Street

    ★★★★

  • 20,000 Leagues Under the Sea

    ★★★★

  • The Rink

    ★★★★

  • Behind the Screen

    ★★★★

  • The Pawnshop

    ★★★★

  • The Count

    ★★★★

  • One A.M.

    ★★★★

  • The Vagabond

    ★★★★

  • The Fireman

    ★★★★

  • Police

    ★★★★

  • The Floorwalker

    ★★★★

  • A Burlesque on Carmen

    ★★★★

  • A Night in the Show

    ★★★★

  • Les Vampires

    ★★★★★

  • Shanghaied

    ★★★★

  • The Bank

    ★★★★

  • A Woman

    ★★★★

  • By the Sea

    ★★★★

  • The Tramp

    ★★★★★

  • A Jitney Elopement

    ★★★★

  • In the Park

    ★★★★

  • The Champion

    ★★★½

  • A Night Out

    ★★★★½

  • His New Job

    ★★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Woman Walking Downstairs

  • Buffalo Running

  • The Godfather Collection