• Aliens

    ★★★★★

  • Queen: Live at Wembley Stadium

  • The Great Mouse Detective

    ★★★½

  • Labyrinth

    ★★★½

  • The Karate Kid Part II

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Big Trouble in Little China

  • Top Gun

    ★★★★★

  • Short Circuit

  • Pretty in Pink

  • Clue

  • Rocky IV

  • Santa Claus: The Movie

    ★★

  • Commando

    ★★★★½

  • Teen Wolf

    ★★★★½

  • Fright Night

    ★★★★

  • Weird Science

    ★★★★

  • Pee-wee's Big Adventure

  • National Lampoon's European Vacation

  • The Black Cauldron

    ★★★

  • Legend

    ★½

  • Live Aid

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Mad Max Beyond Thunderdome

    ★★½

  • Return to Oz

    ★★★

  • The Goonies

    ★★★★

  • A View to a Kill

    ★★

  • Rambo: First Blood Part II

    ★★★½

  • Brazil

    ★★★★½

  • Mischief

  • The Breakfast Club

    ★★★★★

  • Dune

    ★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★

  • A Christmas Carol

  • Amadeus

    ★★★★

  • The Karate Kid

    ★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Gremlins

    ★★★

  • Star Trek III: The Search for Spock

    ★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★½

  • Once Upon a Time in America

  • Sixteen Candles

    ★★★½

  • The NeverEnding Story

  • Romancing the Stone

  • Police Academy

  • Footloose

    ★★★★

  • Beverly Hills Cop

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★★

  • Christine

  • A Christmas Story

    ★★★★

  • The Right Stuff

  • Mickey's Christmas Carol

  • National Lampoon's Vacation

    ★★★★

  • Superman III

  • Octopussy

    ★★★

  • WarGames

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Jaws 3-D

    ★½

  • Local Hero

    ★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • The Dark Crystal

  • Tootsie

  • Airplane II: The Sequel

    ★★½

  • 48 Hrs.

    ★★★★

  • Gandhi

  • First Blood

    ★★★★

  • Vincent

    ★★★★

  • Tron

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★