Joseph has logged 87 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Annabelle

Annabelle

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frank

Frank

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Filth

Filth

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Duel

Duel

1971
×
★★★
Edit this entry  
19
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Edit this entry  
18
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★½
Edit this entry  
17
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bean

Bean

1997
×
★★½
Edit this entry  
17
Marley & Me

Marley & Me

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Disco Pigs

Disco Pigs

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry