JoseLuisKs has logged 187 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Edit this entry  
09
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Edit this entry  
08
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
28
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★½
Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Edit this entry  
21
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dance of the Forty One

Dance of the Forty One

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Defending Jacob

Defending Jacob

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
13
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Edit this entry  
06
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
05
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry