Jose18v has logged 333 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular

The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
18
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
Edit this entry  
17
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Paranormal Activity: The Marked Ones

Paranormal Activity: The Marked Ones

2014
×
★½
Edit this entry  
17
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
★★½
Edit this entry  
15
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★½
Edit this entry  
15
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It

It

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
LEGO Star Wars Terrifying Tales

LEGO Star Wars Terrifying Tales

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★★
Edit this entry  
08
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★½
Edit this entry  
07
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Trick or Treat

Trick or Treat

1952
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dreamworks Spooky Stories

Dreamworks Spooky Stories

2012
×
★★★½
Edit this entry