JonathanTadeu has logged 57 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Val

Val

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Rocks

Rocks

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sweat

Sweat

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Come As You Are

Come As You Are

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zola

Zola

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
TINA

TINA

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Elize Matsunaga: Once Upon a Crime

Elize Matsunaga: Once Upon a Crime

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
My Mom is a Character: The Film

My Mom is a Character: The Film

2013
×
★★½
Edit this entry  
07
Toc Toc

Toc Toc

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★
Edit this entry  
03
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
24
I Am Trying to Break Your Heart: A Film About Wilco

I Am Trying to Break Your Heart: A Film About Wilco

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Better Days

Better Days

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
Outcast Rockstar

Outcast Rockstar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Years and Years

Years and Years

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★
Edit this entry  
21
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Allen v. Farrow

Allen v. Farrow

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Doctor Castor

Doctor Castor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry