• Klown

    Klown

    ★★★

    WRONG.

  • Battleship

    Battleship

    ★★

    Fucking hell, went to see this last night out of boredom. It's basically Michael Bay does Independence Day. I'm pretty sure the only thing Berg contributed to the film was the Southern rock soundtrack.

    Liam Neeson is only in it for about three minutes total, which sounds like a spoiler, but it really isn't.

    Oh, and the third act turn is so eye-rollingly stupid, the entire audience had to be treated for ocular trauma after.

  • God Bless America

    God Bless America

    ★★★★

    Loved this - superficially similar to Super, with it's teen girl/nut job team up story, but I thought this was the better film. Certainly had the better one liners - the Diablo Cody jibe had me in stitches.

  • Tie Me Up! Tie Me Down!

    Tie Me Up! Tie Me Down!

    ★★★★

    Never seen this Almodovar before, a sort of kinky/disturbing 'Hitchcock does Rom-Com' affair. Brilliant, of course.

  • Shame

    Shame

    ★★½

    Not sure this added up to much really, other than pouring yet more gasoline on a fondness for Carey Mulligan that's starting to become a little unhealthy.

  • The Great Happiness Space: Tale of an Osaka Love Thief

    The Great Happiness Space: Tale of an Osaka Love Thief

    ★★★★

    Having been fascinated by the culture of Host/Hostess clubs in Sega's Yakuza games on the PS3, I watched The Great Happiness Space: Tale of an Osaka Love Thief the other night on Netflix. Really great doc on the men who sell fantasy relationships to Japanese women. Well worth a watch if you have a passing interest in Japanese culture.

  • The Hunger Games

    The Hunger Games

    ★★★½

    Having rewatched Battle Royale the night before, I was primed to give this a kicking, but I think it certainly carves out it's own groove. I liked how the TV element of it was much more like our modern X-factor talent shows than The Running Man, which took it's inspiration more from the Wheel of Fortune-style gameshows of the 80's. Thought that there should have been more graphics on screen to make the presentation more 'TV' like though.

    Violence-wise, some…

  • Battle Royale

    Battle Royale

    ★★★★½

    Got the new US Blu-Ray of this, so rewatched it for the first time in probably a decade on Tuesday. Forgot how melodramatic and histrionic it was. Really enjoyed watching it again, although I still prefer the theatrical cut to the director's cut - really don't get the point of the three tacked on endings.

  • The Intouchables

    The Intouchables

    ★★★★½

    The dictionary definition of a crowd pleaser, this is a joyously un-PC feel-good comedy drama. Already the highest grossing non-English language film ever, and it hasn't even opened in the US or the UK yet.

    Variety has thrown a few 'Uncle Tom' jabs at this tale of a troubled young Senegalese immigrant charged with looking after a rich white tetraplegic, but in my opinion, this is no "Driving Mr. Daisy".

    Funny, sad, and wonderfully acted, I wouldn't be surprised if…

  • Point Blank

    Point Blank

    ★★★★

    I was very 'Taken' with this French 'ordinary man on the run' thriller. Some great setpieces and chases, and some excellent reversals and twists. A really tight 70 minutes that genuinely had me on the edge of my seat in places, shouting at the telly. I can think of no greater compliment.

  • Sólo con tu pareja

    Sólo con tu pareja

    ★★★½

    Just realised there was a Cuaron that I'd missed, so caught up with it on Netflix last night. Fun Mexican comedy about a playboy tricked into thinking he has AIDS. Histrionic, but some great little touches (one scene has two people arguing over who gets to use a microwave to commit suicide first), and worth a watch if you're in the mood for something light.

  • Mad Detective

    Mad Detective

    ★★★

    Put it this way - within the first two minutes, the schizophrenic titular character has stabbed a pig repeatedly, been thrown down a staircase in a suitcase (at his own request), and voluntarily sliced his own ear off. It may have been a bit of a bumpy ride to the admittedly great finale, but you certainly can't accuse this film of not following through on its title.