Michael has logged 244 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vice

Vice

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman & Mr. Freeze: SubZero

Batman & Mr. Freeze: SubZero

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Daredevil

Daredevil

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Snowman

The Snowman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman Ninja

Batman Ninja

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Machete

Machete

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★★
Edit this entry