• The Battle of Algiers

    ★★★★

  • Emotion

  • Black Girl

    ★★★★½

  • Alphaville

    ★★★½

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★½

  • Ivan's Childhood

    ★★★½

  • La Jetée

    ★★★★★

  • L'Avventura

    ★★★★

  • Breathless

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★

  • Vertigo

  • Wild Strawberries

    ★★★★

  • Letter from Siberia

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • The Red Balloon

    ★★★★

  • Night and Fog

  • Rear Window

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★

  • Statues Also Die

    ★★★★½

  • Ugetsu

    ★★★★

  • Ikiru

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★

  • Saboteur

    ★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★½

  • Strike

  • Nanook of the North

    ★★★