JohnnyxCarter has logged 242 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Frailty

Frailty

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mimic

Mimic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Absentia

Absentia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry