John has logged 214 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mexican

The Mexican

2001
×
★★★
Edit this entry  
01
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Intruder

The Intruder

2019
×
★★
Edit this entry  
25
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
22
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
19
Untold: Malice at the Palace

Untold: Malice at the Palace

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Edit this entry  
15
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★★
Edit this entry  
09
Replicas

Replicas

2018
×
★★
Edit this entry  
08
Untold: Crimes & Penalties

Untold: Crimes & Penalties

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
04
True Lies

True Lies

1994
×
★★★
Edit this entry  
03
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
LEGO Star Wars Terrifying Tales

LEGO Star Wars Terrifying Tales

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Edit this entry  
26
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★
Edit this entry  
25
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

1984
×
★★
Edit this entry  
20
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Glitch: Chapter Two

The Glitch: Chapter Two

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
The Glitch

The Glitch

2017
×
★★
Edit this entry  
11
Fear Filter

Fear Filter

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Batman: The Long Halloween, Part Two

Batman: The Long Halloween, Part Two

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry