johnfreiler has logged 38 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Run and Kill

Run and Kill

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brown's Requiem

Brown's Requiem

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pump Up the Volume

Pump Up the Volume

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Strays

Strays

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Category III: The Untold Story of Hong Kong Exploitation Cinema

Category III: The Untold Story of Hong Kong Exploitation Cinema

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jagged Edge

Jagged Edge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Red to Kill

Red to Kill

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hellraiser: Revelations

Hellraiser: Revelations

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Brother of Darkness

Brother of Darkness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stalked by My Doctor: A Sleepwalker's Nightmare

Stalked by My Doctor: A Sleepwalker's Nightmare

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sex and Zen

Sex and Zen

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Demonwarp

Demonwarp

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Mercy

No Mercy

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prison on Fire

Prison on Fire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arlington Road

Arlington Road

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dr. Giggles

Dr. Giggles

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hollywood Hot Tubs

Hollywood Hot Tubs

1984
×
Read the review Edit this entry  
12
Lurking Fear

Lurking Fear

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moving Violations

Moving Violations

1985
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Debt Collector

The Debt Collector

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Steel and Lace

Steel and Lace

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Domino

Domino

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sinners and Saints

Sinners and Saints

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Corruption

Corruption

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Superhost

Superhost

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Poison Ivy: The New Seduction

Poison Ivy: The New Seduction

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
9/11

9/11

2017
×
★½
Read the review Edit this entry