• Scream

    ★★★★½

  • Fargo

    ★★★★½

  • Heat

    ★★★★★

  • Stormswept

    ★★½

  • Halloween: The Curse of Michael Myers

    ★★

  • To Die For

    ★★★½

  • Hoop Dreams

    ★★★★

  • True Lies

    ★★★★

  • Speed

    ★★★

  • A Perfect World

    ★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★

  • The Age of Innocence

    ★★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★½

  • The Last of the Mohicans

    ★★★★½

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • Cape Fear

    ★★★★

  • Point Break

    ★★★½

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★½

  • My Own Private Idaho

    ★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★

  • Nightmare Beach

    ★★★½

  • Twin Peaks

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★½

  • Society

    ★★½

  • The 'Burbs

    ★★★½

  • Prince - Sign o' the Times

    ★★★★★

  • Doom Asylum

    ★★★

  • Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama

    ★★★

  • Dirty Dancing

    ★★★½

  • Predator

    ★★★★

  • Blood Rage

    ★★★★

  • Manhunter

    ★★★★

  • The Hitcher

    ★★★½

  • To Live and Die in L.A.

    ★★★★

  • Evils of the Night

    ½

  • Ghostbusters

    ★★½

  • Paris, Texas

    ★★★★

  • The Slumber Party Massacre

    ★★

  • Halloween III: Season of the Witch

    ★★

  • The Thing

    ★★★★½

  • Poltergeist

    ★★★★

  • Body Heat

    ★★★½

  • Thief

    ★★★★

  • The Funhouse

    ★★★½

  • My Bloody Valentine

    ★★★

  • Dressed to Kill

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★½

  • Salem's Lot

    ★★★

  • Zombie Flesh Eaters

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Manhattan

    ★★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

  • Halloween

    ★★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★½

  • Annie Hall

    ★★★★★

  • Pumping Iron

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Badlands

    ★★★★

  • Mean Streets

    ★★★★

  • The Long Goodbye

    ★★★★

  • The Last House on the Left

    ★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • In the Heat of the Night

    ★★★½

  • Lolita

    ★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★