• Blindman

    Blindman

    ★★★½

    Following the Yojimbo / Fistful of Dollars tradition. This is Zatoichi blind swordsman transferred to the west. Strong soundtrack. Ringo Starr is a convincingly threatening psychotic younger brother.

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    70 Year old director disappears into African desert with a load of Warner Bros money and refuse to come out when told to by execs. Something in my head said this sounds like how people use to make films before finance and insurance companies took over Hollywood.

    Comes out of the desert hands the footage to his editor wife. Redefines action genre over the space of 2 hours. Better than it had any right to be.

    Hopes and Dreams.

  • Seven Samurai

    Seven Samurai

    ★★★★★

    Kikuchiyo speech on classism and Samurai persecution.

  • Return of the Jedi

    Return of the Jedi

    ★★★★★

    All I can ever remember wanting to be as kid was a Biker Scout.
    It gets better with age for me. I went right off it at one point in my 20s. Mainly because Han suffering from a 2 hour long hangover.
    The Vietnam analogy gets me through that surface Endor battle. A trick James Cameron stole for Aliens even Avatar, he can deny it all he wants. Old Man Skywalker bit gets me every time.

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back

    ★★★★★

    December 82 - Cannon cinema in Quinton is one of my earliest memories. I even walked out of the film and home in couple of inches of fresh fallen snow to distil the memory. Got a 'metal walker' for Christmas.

    This film is the kick to the balls the day after the birthday party. Everything gets smashed up: People, friendships, Rebellions and Protocol Droids. On top of that you find out the 6'8'' psychopath decked out in black leather is actually yer... and well that's why we hold it closer to our hearts.

  • Blood Simple

    Blood Simple

    ★★★★★

    There's something very pure about Blood Simple its the distilled sensibility of a Coen Brothers film. The story has been redone bigger and bolder in the form of Fargo*. But this is one I go to every time. Visually it has more in-common with 80s horror with its backlit smoke and haunted furnaces than Raymond Chandler. Lots of M Emmet Walsh, lots! In my top 10.
    The Brothers had previously worked as crew on Raimi's Evil Dead which I suspect…

  • Iron Eagle II

    Iron Eagle II

    ★½

    "I blow up things, especially people. Bend over captain, I'll give you a demonstration." -Maury Chaykin is the best thing in it.

  • Army of Darkness

    Army of Darkness

    ★★★

    I swear Sam Raimi watched 1988's Willow and took notes.

  • Evil Dead II

    Evil Dead II

    ★★★★½

    Greatest dismemberment show on earth.
    Still manages to be funny and smart after the cult of Ash with its quotable lines, sequels, toys and tv shows. Its only problem? It leaves the predecessor 81's Evil Dead almost unwatchable overlong and even pretentious in comparison.

  • Dredd

    Dredd

    ★★★★½

    It was like watching Robocop for the first time when I was 13. Nothing makes you feel like that anymore. Bouncing up and down in my cinema seat I was. Hopes and Dreams. Gets that punk ethic of early 80s Brit comics. Alex Garland described 2000AD as your parents buying you a 18cert video nasty hidden in the trappings of a Saturday morning comic weekly.. Dredd in good hands.



    It gets a half star knocked off for not going with Geoff Barrow and Ben Salisbury original concept Carpenter-Esque synth soundtrack. Which would just made this film completely deadly.

  • Universal Soldier

    Universal Soldier

    ½

    T-2 was still in the air. All I remember was feeling.. nothing. 14 year old turned over the VHS box and reading the steelfish font billing small print: R O L A N D ... E M E R I C H . I'll remember that f%^ker.

  • Head

    Head

    ★★★★★

    The opening 10mins should be preserved in a volt to tell future generations what 1968 was like. Because I wasn't alive and lets face it, it's better than the truth. I had the soundtrack for 4 years. Through listening to the film dialogue skits between the songs it held a promise of greatness. That VHS was the first thing I ever bought from the internet. Over 2 hours Bob Rafelson systemically dismantles The Monkees as a product for teenagers in a cathartic, funny, destructive and beautiful beast.