• Elstree 1976

    Elstree 1976

    ★★★

    I loved this...

  • The Man Who Saved the World

    The Man Who Saved the World

    ★★★

    T U R K I S H    S T A R    W A R S


    It being May the 4th all that. It’s been a while.. my favorite bit to this day is when one of our hero’s starts whistling with great gusto on the newly discovered planet, because it might be a world entirely populated by woman. Fuck me, that noise echoing around a canyon. Instead of attracting the opposite sex, a bunch of bandit skeletons on…

  • The Eiger Sanction

    The Eiger Sanction

    ★★★

    Here for the climbing last act. The first half is this weird Diamonds are Forever parody of a parody. Forgot Vonetta McGee from the Great Silence is in this.

  • Five Easy Pieces

    Five Easy Pieces

    ★★★★

    Robert Frank at the edge of world with a roll of colour film. Vol.2

  • Back to the Future Part III

    Back to the Future Part III

    ★★★½

    If Back to the Future is Marty’s parents film. Part 2 puts 3 generations of Biff Tannen indirectly at the centre of the film. Part 3 belongs to Doc. I forgotten how revisionist western this is in its production value. Proper Carlo Simi Spagetti Western sandpaper and glue. Apart from the Fistful of Dollars references. There’s even a Leone crane shot straight up out of Once Upon a Time in the West. But keeping the same lightness of the first…

  • Back to the Future Part II

    Back to the Future Part II

    ★★★½

    Never got out of my head the opinions coming out of Quinton Cannon Cinema in 1989. People a lot older than me were annoyed that the film they just watched didn’t have an ‘ending’ and they had to come back in the Summer for a part 3.

    This is Thomas F Wilson’s film isn’t it? A middle aged Biff in emerald green adidas tracksuit is the first new we see that isn’t a recap. Before that title rolls.

    This was…

  • Mute

    Mute

    ★★★

    Not sure what the issue was here. Maybe it was bad timing with BladeRunner sequels and Ghost in the Shell live action. 2017 was heavy year for cyberpunk. The bad reactions kept me away. It’s a good bit of long form TV drama. Maybe that’s what it should been from the start. Had to go back and catch the Moon’s Sam Bell cameo.
    Love the use of Bowie’s Moss Garden in one of the bars. Film was dedicated to Duncan’s Father.. and all reluctant fathers.

  • Back to the Future

    Back to the Future

    ★★★★½

    Been meaning to sit down with this for a while. Thought Easter weekend would be a good time to rattle through em.’

    I’ve always been of the thinking that the slightly uneven sequels tend to hang off this perfect mid 80s gem. That panning camera opening to the platrum, that puts you in these huge, cosy, lived in suburban garage spaces. Beautiful world building in both Hill Valley town squares. Almost stagey musical in feel. Near perfect pacing and casting. The film…

  • Futureworld

    Futureworld

    ★★

    Peter Fonda lost in the maze of a Houston waterworks for 1hr 45. You can see why MGM passed on it.

  • Westworld

    Westworld

    ★★★★½

    The first time Crichton did a amusement park that starts to eat the guests. Use to get broadcast a-lot around 1993’. Astonishing Fred Karlin soundtrack jumping from synth ambient to ersatz western dread... specially in the subterranean complex... the pursuit filled me with so much fear on its debut. Think watched it too much in my teens. Dissected it. Brynner performance is subtle.. astonish.. self performance art. James Cameron took notes. Made his own urban version in 1984. Think he…

  • A.I. Artificial Intelligence

    A.I. Artificial Intelligence

    ★★★½

    Always caught different acts of this on TV. First time I’ve sat down with it.
    With all the talk of bits that belong to two different directors. Closest Spielberg possibly got a Tarkovsky film. The dream like quality reminds me of Solaris.

  • Virus

    Virus

    ★★★★

    Knew this was going to be good! Sweet production value. Those DarkHorse Productions. A lot of these films and even The Mask where colour pack pages on the 4 issue monthly trades to me. But wish they were still kicking out films based on these nasty little 4 issue comics. There’s loads of ideas in the 90s era... even the Aliens shorts! Instead of rebooting Hellboy every 10years.