• Batman v Superman: Dawn of Justice

    Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★½

    How to ruin a weekend. This was the extended cut. This is even more preposterous in 2021. Me checking the running time of film after they kill the daddy. How can there be 20mins left???


    First time this Zack guy had his running time. I don’t think I’ll make it to the 4 hour follow up to this..

  • Man of Steel

    Man of Steel

    ★★★

    So I watched Man of Steel last night for first time, since it was new. Heard a bit of the soundtrack on online playlist.

    Still think it’s good writing as a origin story. Few good set pieces. It’s almost Superman Returns, but done right amount of personal torment and identity crisis. Papa Kent (Kevin Costner) ultimate scene is equally emotional to Glenn Ford from 1978 movie, and equally has me a mess. Cavill and Shannon chew up the screen. Great…

  • Street Hawk The Movie

    Street Hawk The Movie

    ★★★

    Always had fond memories of the Street Hawk pilot. Tangerine Dream’s Le Parc turns this from late super vehicle 80’s fatigue into Micheal Mann lite LA downtown streets. It comes off a bit more hard edged than it’s contemporaries.

  • Xtro

    Xtro

    ★★★

    A film that was merely a VHS cover in the video shop. Having sneaky look at the horror section as a lil’ kid. Getting the bed terrors pure just off that Xtro cover (not the poster art here; I wasn’t that much of a soft arse) There’s some ideas in this film. It’s all over the place with it. Working that practical effects dept and a load of black water bombs.

  • War of the Worlds 2: The Next Wave
  • War of the Worlds

    War of the Worlds

    ★★★★

    Very much the post 9:11 creature. That morbid curiosity in the street, too late to run and hide.

  • Elstree 1976

    Elstree 1976

    ★★★

    I loved this...

  • The Man Who Saved the World

    The Man Who Saved the World

    ★★★

    T U R K I S H    S T A R    W A R S


    It being May the 4th all that. It’s been a while.. my favorite bit to this day is when one of our hero’s starts whistling with great gusto on the newly discovered planet, because it might be a world entirely populated by woman. Fuck me, that noise echoing around a canyon. Instead of attracting the opposite sex, a bunch of bandit skeletons on…

  • The Eiger Sanction

    The Eiger Sanction

    ★★★

    Here for the climbing last act. The first half is this weird Diamonds are Forever parody of a parody. Forgot Vonetta McGee from the Great Silence is in this.

  • Five Easy Pieces

    Five Easy Pieces

    ★★★★

    Robert Frank at the edge of world with a roll of colour film. Vol.2

  • Back to the Future Part III

    Back to the Future Part III

    ★★★½

    If Back to the Future is Marty’s parents film. Part 2 puts 3 generations of Biff Tannen indirectly at the centre of the film. Part 3 belongs to Doc. I forgotten how revisionist western this is in its production value. Proper Carlo Simi Spagetti Western sandpaper and glue. Apart from the Fistful of Dollars references. There’s even a Leone crane shot straight up out of Once Upon a Time in the West. But keeping the same lightness of the first…

  • Back to the Future Part II

    Back to the Future Part II

    ★★★½

    Never got out of my head the opinions coming out of Quinton Cannon Cinema in 1989. People a lot older than me were annoyed that the film they just watched didn’t have an ‘ending’ and they had to come back in the Summer for a part 3.

    This is Thomas F Wilson’s film isn’t it? A middle aged Biff in emerald green adidas tracksuit is the first new we see that isn’t a recap. Before that title rolls.

    This was…