G has written 124 reviews for films during 2020.

  • Alien: Covenant

    Alien: Covenant

    ★★½

    Never actually watched the promo stuff for this back in 2017. Didnt want to trip into any spoilers. There was few bridge short films that join the dots between Prometheus & flesh out of the Covenant crew. Still think the film is lil’ flat outside of the David/Dr Frankenstein idea

  • Alita: Battle Angel

    Alita: Battle Angel

    ★★★

    Knew I’d go along with this. It looks amazing and has a spirit of mid 90s in its tactile practical sets. Think Fifth Element. Copying the era that 1995 OAV anime came from. Almost like Cameron actually made this after True Lies instead of Titanic instead of it sitting on rumour hill. Best thing I’d heard about this pre-viewing was how Rodriguez pretty much interjected a Mexico / US border sort of subtext into the dynamic. He’s also channeling Robocop…

  • Sneakers

    Sneakers

    ★★★★½

    Smashing film. Forgot how good natured this film is. That James Horner soundtrack.

  • Demolition Man

    Demolition Man

    ★★★★

    1993 was one of those years I chose to stay in a cinema. I caught everything. Just remembered I’d seen this at the end of it. Already catching Cliffhanger in that summer which I seem to remember more as a cinema experience.

  • Blackhat

    Blackhat

    ★★★★

    ‘That’s what your doing, isn’t? you son of a bitch’

    Here again for when Hemsworth has his Will Graham moment.

    Always been a bit hot and cold on Micheal Mann’s move in digital cameras. I know it was all about handheld realism and immediacy. I know he was a early adopter of this this stuff. They always looked little flat in depth or suffer from too much low light noise. But Blackhat is the first film where his work is started to revival his film work of 80s & 90s. Pretty, pretty film.

  • Phantasm

    Phantasm

    ★★★

    It’s sequels were just VHS rental covers growing up to me or the odd trailer of the chrome sentry finding its prey. Genuinely taken back at how tight this film was in building that strange gateway world around the crematorium. Dream world disorientation a good four years before Elm Street.

  • Time Bandits

    Time Bandits

    ★★★★½

    Star Wars gets the credit for starting a industry of homer odyssey 80s kids movies. Time Bandits is the actual blueprint for them.

  • The Island of Dr. Moreau

    The Island of Dr. Moreau

    ★★

    When Kilmer started doing a Brando. Those opening titles get a star.

  • Tenet

    Tenet

    ★★½

    eèéêëērrrrrrrrrrrrrrr. Tory Espionage Action. Tax Haven Bond Villain with Darkroom Rotary Door.

    OPN should sue. It’s like someone is playing Garden of Delete too fkn loud, so you can’t hear people talk on the telly. It doesn’t work. When you think it’s gonna pull it off. It throws more inverted bodies at you in tactical gear.

  • Scrooged

    Scrooged

    ★★★½

    Sister and me taping Scrooged off ITV and continuing to watch it into February...

  • Howard the Duck

    Howard the Duck

    ★★★

    This film still comes to life in its third act.. Revivals anything from that golden era of late 80s films that.. weren’t kids movies but were open game at the video shop.

  • 2019: After the Fall of New York

    2019: After the Fall of New York

    ★★★

    These Italian Mad Max / Escape for New York rips are mad. It’s still a Spaghetti Western structure underneath all this popping production value. When George Eastman mutant group turns up in the 2nd half they’re basically yer Mexican bandits in Planet of the Apes masks and persian buccaneer outfits. Mad ride.